Yeni Şampiyon Seçimi Gözüktü

11 Ocak 2016 yazar: Serkan Levent
Yeni Şampiyon Seçimi Gözüktü
League of Legends
0

League of Legends arenasında yeni bir sezona girişimizle birlikte oyunda büyük değişiklikler de yapılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün League of Legends Türkiye web sitesi üzerinden yapılan haber ile birlikte yeni şampiyon seçimi sistemi hakkında detaylı bir açıklama yapıldı. İşte League of Legends Türkiye tarafından yapılan 2016 ile birlikte yeni şampiyon seçimi hakkındaki detaylı açıklama:

Özet Geç: Yeni şampiyon seçimi, bölgenizde devreye girdiğinde Takım Kurucu sırasının yerine geçecek.

Deneysel Takım Kurucu sırasını tanıttığımız 2013’ten bu yana LoL’de oyuna girmenin en iyi yolunu analiz edip, bu konu üzerine düşünüyoruz. Takım Kurucu sırasından aldığımız dersler, yeni şampiyon seçiminin geliştirilmesini doğrudan etkiledi.

Başlangıçta, Takım Kurucu’yu bütün sıralarda kullanıma geçirmek gibi bir planımız vardı; ancak LoL karşılaşmalarını başlatma deneyimini geliştirmeye yönelik bu ilk girişimimizde bazı sıkıntılarla karşılaştık. Takım Kurucu, oyuncuların bireysel olarak her oyunda istedikleri şampiyonları seçmelerini mümkün kılmasına rağmen, takımların belli bir strateji veya kompozisyon kurmalarına yönelik fazla olanak sunmuyordu. Hazır takımda olmasalar da oyuncuların şampiyonlarını hazır takımdaymış gibi önceden seçtiği bir durumda, Yasuo temelli bir havaya savurma kompozisyonu ya da Orianna merkezli klasik bir “wombo combo” kompozisyonu kurmak son derece zor oluyordu. Uzun bekleme süreleri, takımların eksik parçasını beklerken takım yapısına uymayan şampiyonları geri çevirmeyi çok daha tatsız bir duyguya dönüştürdü.

Yeni şampiyon seçiminde ise Takım Kurucu’da tespit ettiğimiz sıkıntıların çözümlerini bulduğumuza inanıyoruz. Takımlar aynı sayfada bir araya gelip, seçim amacı ve dağıtılmış yasaklamalar sayesinde ilk andan itibaren birlikte çalışmaya başlıyor. Tercih ettiğiniz iki konumdan birinin çıkması garanti ve seçim amacı sayesinde, yasaklama ve seçimler başlamadan önce takımınıza hangi şampiyonla oynamak istediğinizi gösterebiliyorsunuz.

Takım Kurucu’yu devre dışı bırakma kararımızın altında yatan gerekçeye gelecek olursak; yeni şampiyon seçiminin, Takım Kurucu ile çözmeye çalıştığımız sorunlara çok daha iyi çözümler sunduğuna inanıyoruz. İleride yeni şampiyon seçimi deneyimini, yasaklama veya sıralı seçim olmadan yaşamak isteyen oyuncular için kapalı seçimin de yeni tasarımdan ilham alan bir hâlini çıkaracağız.

Yeni şampiyon seçimi, test amacıyla Kuzey Amerika ve Türkiye sunucularında Normal Sıralı Seçim ve Dereceli sıralarda 13 Ocak’ta devreye giriyor. Her şey yolunda giderse takip eden günlerde diğer bölgelerde de yeni şampiyon seçimini devreye sokmaya devam edeceğiz. İlk Takım Kurucu beta sürümünden geçtiğimiz günlerdeki PBE denemelerine kadar, bu sistemi çıkarmaya yönelik çalışmalarımız boyunca görüşlerini bizden esirgemeyen herkese teşekkür ederiz. LoL’ün geleceğine yönelik attığımız bu adım bizi çok heyecanlandırıyor ve yeni şampiyon seçiminde size katılmayı iple çekiyoruz.

Bir Cevap Yazın