Şampiyon Güncellemesi: Fiora

24 Temmuz 2015 yazar: Serkan Levent
Şampiyon Güncellemesi: Fiora
League of Legends
0

Fiora’da birtakım değişiklikler yapılması gerekiyordu; Riot Games de bu şampiyona ve takımına yardımcı olacak, hasarla ilgili olmayan işlevler eklemeye ve yetenek setindeki kaçınılmaz öldürme gücünü dengeleme kararı verdi. Oyunu hâlâ rakiplere üstünlük sağlamak üzerine kurulu fakat artık arkadan oynamasını veya katliam dışında yöntemlerle de takımına yardım etmesini gerektirecek araçlara sahip.

Pasif: Düellocunun Dansı

Fiora, yaklaştığı rakip şampiyonların savunmasındaki zayıf noktaları saptar. Rakibin zayıf noktasına saldırmayı başarırsa, bu saldırı için fazladan gerçek hasar verir ve az miktarda iyileşip kısa süreli hız takviyesi elde eder. Fiora bir zayıf noktaya her saldırdığında veya bu noktalar saldırıya uğramadan belli bir süre geçirdiğinde, yeni bir zayıf nokta saptar.

Bu güncelleme ile, ham hasarını hayatta kalma yeteneği ve işlevsellikle değiştirerek, Fiora’nın suikastçılıktan uzaklaşıp bir yakın dövüşçü olmasını sağladık. Pasifini tümüyle değiştirerek; planlama, konumlandırma ve uygulama gerektiren küçük bir “zayıf noktalara saldırma oyunu” oluşturduk. Gel gelelim rakibin istemediği bir yerine vurmak çok zor; o yüzden Hamle yeteneğine, Fiora’nın rakibine ulaşmadan etrafa atılabilmesi için gereken serbest hedef alma özelliğini verdik. Fiora artık hedeflerin içinden (ya da yanına) hamle yapabiliyor. Böylece hamle sonrası rakibin zayıf noktasına saldırıp hasar verebiliyor ve küçük hız takviyesi sayesinde güvenli bir şekilde uzaklaşabiliyor.

W yeteneğine gelince: Karşı Hamle’nin eski halinde sadece iki seçenek vardı (rakibin normal saldırı yapıyorsa W’ya bas, yapmıyorsa basma) ve pasif olarak elde edilen bir ton görünmez acıyı beraberinde getiriyordu. Yeni Fiora’da pasifi tamamen kaldırdık ve fazladan bir sürü savunma seçeneği koyduk. Çok uzun sürmese de, Karşı Hamle gelen tüm hasarı engelliyor; yani hızlı reflekslere sahip Fiora oyuncuları, suikastçıların verdiği çok miktarda ani hasarı veya Darius ve Garen gibi şampiyonların ölüm vuruşlarını boşa çıkarabilecek. Karşı Hamle’nin saldırısı, Fiora’ya aradaki mesafeyi kapatma ve özellikle de rakibin kitle kontrol etkilerini savuşturduysa daha fazla zayıf noktaya saldırma fırsatı veriyor. Kılıç Sanatı, Fiora’nın eski E yeteneğiyle paralellik göstermekle birlikte, Büyük Düellocu’nun, rakiplerinin zayıf noktalarına saldırabileceği şekilde konumlanmasına yardım ediyor.

Son olarak, biraz da ultisinden bahsedelim! Kılıç Dansı yığınla hasar veren, çok etkili bir yetenekti. Her ne kadar Fiora’nın çevik bir kılıç dövüşçüsü olduğu hissini yansıtsa da, tek yapmanız gereken R tuşuna abanmaktı. Bir başka deyişle, yeteneğin mekanikleri becerikli ve çevik bir düellocu hayaline yakışmıyordu. Büyük Mücadele kesinlikle çok farklı ve Fiora oyuncularına -tabii hedefine de- gerçek zamanlı bir düello hissi verecek şekilde tasarlandı. Fiora dört zayıf noktayı yok etmek için etrafta dolaşacak, rakibi de bu noktaları savunacak. Fiora bunu başarabilirse, hatırı sayılır bir ödül alıyor: Artan miktarda gerçek hasarın yanında, Fiora’nın ve takımının rakibi alt edecek kadar ayakta kalmasını ve çatışmayı kazanmasını sağlayan bir iyileştirme etkisi.

Özet geç diyenler için: bu değişikliklerin nedeni, kaba güç yerine aklını ve yeteneğini kullanarak zafere ulaşan bir düellocu hayaline ve karakterine yakışır bir oyun tarzı sağlamaktı. Eski Fiora da bu özelliklere sahipti; ama son tahlilde en iyi oynanış tarzı, iki kere hamle yapıp zayıf bir rakiple yüz yüze gelmek, sonra da R tuşuna basmaktı. Karşı Hamle ve Hız Patlaması da sevdiğimiz düello öğelerine sahipti ama… daha iyi olmasını istedik. Bu yüzden eski yeteneklerinin birçoğunu yenileriyle değiştirmek yerine çeşitlendirdik.

kaynak: League of Legends

Bir Cevap Yazın