Profesyonel Metayı Değişterecek Yama: 6.3

18 Şubat 2016 yazar: Serkan Levent
Profesyonel Metayı Değişterecek Yama: 6.3
League of Legends
0

Her yama gibi 6.3 Yaması’yla beraber de Adalet Meydanlarına yeni değişiklikler geldi. Her yama, oyun deneyimini geliştirme odaklı yayınlansa da bazı yamalar oyunun gidişatı (meta) üzerinde büyük değişikliklere yol açabiliyor. Yakın geçmişte bu tarz bir örnek arayacak olursak “Ezergeçer” yamasını örnek verebiliriz. Şahsi fikrim bu yamanın Ezergeçer yamasından daha etkili olacağı yönünde. 6.3 yamasının metayı değiştirebileceği noktaları eşyalar, şampiyonlar ve ejderha başlıkları altında LoLe eSpor tarafından incelendi.

EŞYALAR

Bu yamanın yıldızı tabii ki yepyeni eşyamız Draktharr’ın Gece Kılıcı. Yama Notları’nda belirtildiği gibi bu eşya saldırı gücüne dayalı suikastçı şampiyonların Ebedi Kılıç’ı ya da Rabadon’un Şapkası diyebiliriz. Bu eşyada bir saldırı gücüne dayalı suikastçının isteyebileceği her şey var: saldırı gücü, ilave hareket hızı, zırh delme ve kullananı mini bir Zed’e çeviren harika Çöken Karanlık pasifi. Çöken Karanlık pasifini incelediğimizde, hedef şampiyonun eksik can miktarı üzerinden hasar verdiğini görüyoruz. Bu sayede tam bir ninja gibi gölgelerde (ki bu Sihirdar Vadisi’nde çalılar oluyor) sabırla bekleyenler ve uygun zamanda hedeflerine ölümcül darbeyi vuranlar “suikastçı” adının hakkını verecek. Normalde tek bir eşya ile metanın kontrol büyücüleri ve dürtme şampiyonlarından bir anda suikastçı şampiyonlara döneceğini söylemek iddialı olurdu. Ancak şu anki metada orta koridorun işini uzaktan halleden şampiyonların hakimiyetinde olması suikastçı şampiyonların ekmeğine yağ sürüyor. Eğer bir kontrol büyücüsüyseniz veya dürtme kompozisyonunun bir parçasıysanız, en büyük kabusunuz bir anda yanınızda bitiveren suikastçılar oluyor. Bu nedenle rahatlıkla profesyonel arenada daha çok saldırı gücüne dayalı suikastçı şampiyonları göreceğimizi söyleyebiliriz.

Draktharr’ın Gece Kılıcı’nı bu kadar övdükten sonra “diğer şampiyonların başı kel mi?” diyebilirsiniz. O yüzden zırh güçlendiren pek çok eşyada değişikliğe gidildi. Artık Başgardiyanın Zırhı ve Randuin’in Alameti daha ucuz. Bu yüzden artık aranıza atlayan rakip tankların bir anda tüm takımı yavaşlatmaması için ekstra özen göstermeniz gerekecek. Günateşi Pelerini bu yamayla birlikte minyon ve orman canavarlarına daha çok hasar verdiğinden, tank üst koridorlara da ayrık ittirme yapan bir Fiora’ya dikkat ettiğiniz kadar dikkat etmeniz gerekecek. Maceracının Pazubendi artık ekstra 5 zırha sahip. Bu sayede siz Zhonya’nın Kumsaati için kalan 2.300 altını biriktirirken üzerinizdeki ekstra zırh biraz daha hayatta kalmanızı sağlayacak. Zırh eşyalarında tek zam ise Ölü Adamın Zırhı’nda. Ayrıca Ezici Vuruş artık daha az yavaşlatıyor. Şahsi olarak, sadece yükleri maksimuma ulaştığında arkasında oluşan pelerin benzeri kırmızı iz yüzünden bu eşyayı almaya devam edecek olsam da profesyonel arenada bu eşyayı artık daha az göreceğimiz bir gerçek.

Nişancılar için artık minyon kesmek daha keyifli olacak. Bu değişikliğin sebebi erken seviyelerde alınacak Kircheis Parçacığı’nın pasifinin artan hasarı. Oyunun ilerleyen safhalarında ise bu minyon kesme festivalinin yıldızı Statikk Hançer olacak gibi duruyor. Pasifi “Hançer Şimşeği”nin de hasarında yapılan artış, artık bu eşyanın kardeş eşyası Bombardıman Topu’ndan daha çok seçileceğinin habercisi. Bu değişiklikle beraber minyon dalgasının kontrolü daha önemli hale gelecek. Minyon dalgasını ittirmek ya da koridoru dondurmak oyunun temposunu kontrol etmede en önemli etmenlerden biri. Profesyonel arenadaki takımlar bu özelliği kullanmak için çalışmalara başlamış bile. Bunun en önemli göstergesi de Statikk Hançer denince akla ilk gelen şampiyon olan Sivir’in 6.3 Yaması geldikten sonra Ustalık ve üstü liglerde yapılan tekli dereceli maçlarında %60.4 ile en çok kazanma oranına sahip olan ikinci şampiyon haline gelmiş olması.

Bu yamanın en az şaşırtan değişikliği herhalde Atiklik, Gezgin ve Ionia Çizmeleri’nde fiyat artırımına gidilmiş olması. Ionia Çizmeleri büyük ihtimalle oyundaki fiyat/performans oranı en yüksek olan eşyaydı. Bu değişiklik ile artık özellikle orta koridor oyuncuları gözü kapalı bir şekilde bu çizmeleri almak yerine duruma göre büyü nüfuzu veren Sihirbaz Pabuçları’nı tercih edebilecek. Atiklik Çizmeleri ise son zamanlarda kontrolden çıkmıştı. Profesyonel arenada bile neredeyse her oyuncunun Atiklik Çizmesi aldığı maçları görebiliyorduk. Bu değişiklik sonrası, Gezgin Çizmesi’nin fiyatı artırılmasına rağmen çatışma dışında hareket hızının da artmasıyla Atiklik Çizmeleri’ni artık daha az göreceğiz. Gezgin Çizmesi’nde yapılan hareket hızı değişikliği ise Vadinin Alameti güçlendirmesinin, verdiği hareket hızı yüzünden koridor şampiyonları yerine orman şampiyonlarına verilmesinin önüne geçecek gibi duruyor.

ŞAMPİYONLAR

Saldırı gücüne dayalı suikastçılara gelen Draktharr’ın Gece Kılıcı eşyası ile beraber yetenek gücüne dayalı suikastçılar da unutulmamış. Akali ve Ekko’ya gelen değişikliklerle beraber bu şampiyonların erken seviyelerde yaşadıkları kırılganlık azaltılmış. Akali artık Suikastçının Damgası ile beraber daha çok enerji yenileyecek. Böylece üzerine ittirilen minyon dalgasını kulesine feda etmeden kesebilmek için daha çok enerjisi olacak. Sonra da Gölge Dansı yeteneği ile beraber daha hızlı bir şekilde karşı şampiyonu cezalandırabilecek. Ekko ise harika bir minyon dalgası temizleme yeteneği olan Kurmalı Kapan’ı, bekleme süresinin azalmasıyla daha sık kullanabilecek. Saldırı gücüne dayalı suikastçılarda ise Zed’in Ölüm İşareti hasarı azaltılsa da yeni eşyayla beraber Zed hala oldukça kuvvetli. Zed’i çok seven Bjergsen, Faker, Fox gibi oyuncuların mutlu olduğu bir gerçek. Ormandan suikaste gelmesine alıştığımız Rengar ise rakiplerini ağına daha hızlı düşürebilecek fakat ultisini kullandığında rakipler bu durumdan biraz daha erken haberdar olacak.

Orman demişken, orada da büyük değişiklikler var. En büyük değişiklik Xin Zhao’da. Yetenek gücü Xin Zhao öldü, yaşasın ormanın yeni kralı saldırı gücü Xin Zhao! Artık saldırı gücü eşyaları yaptığınızda can yenilenmesini düşünmenize gerek kalmayacak ve ekstradan üçüncü saldırıda kritik vuruş hasarınız da olacak. Bu sayede “Çinli Reyiz”, 6.3 Yaması’nın gelmesiyle beraber tüm liglerde %54.2 ile en çok kazanma oranına sahip üçüncü şampiyon olmayı başarmış. Ormanda meydana gelen bir başka değişiklik ise Graves’in eskisi kadar anlık hasar veremeyecek olması. Bu durum Graves’in seçilme oranını etkileyecek mi hep beraber göreceğiz. Ancak, yeni orman metasına alışamayıp hala Gragas ile şansını deneyen ormancılar için de bir müjdemiz var. Gragas artık rakiplerini Q yeteneği “Fıçı Yuvarla” ile her durumda 2 saniye yavaşlatacak ve Ayyaş Hiddeti’ni geniş bir alanda eskisinden daha hızlı kullanabilecek. Bu değişiklik çok önemli; çünkü kampları temizleme süresi özellikle profesyonel maçlarda çok büyük önem taşıyor. Ormanda tank olan Gragas’ın bu konuda zorluk yaşadığı bir gerçekti. Artık bu konuda eli (ya da fıçısı mı desek?) daha güçlü.

 

Üst koridorda Poppy artık Sarsan Çekiç ve Kahraman Hücumu değişiklikleri ile kitle kontrolü konusunda sıkıntı yaşasa da daha rahat minyon biçecek gibi duruyor. Jax ise saldırı hızını daha yavaş artırsa da, eskiden 6 artık 8 olan maksimum yüke ulaştığında rakiplerini ciddi bir şekilde üzme potansiyeline sahip. Asıl sorun Jax’ın saldırı hızı yüklerini biriktirene kadar hayatta kalıp kalamayacağı. 6.3 ile birlikte tanklığa daha çok önem veren Jax’ler görebiliriz. Dokunaçlar yüzünden mi bilinmez, geldiğinden beri profesyonel sahnede kendine yer bulamayan Illaoi’nin ise yüzü gülecek gibi. Oyundaki en güzel takas özelliklerinden biri olan Ruh Sınavı yeteneğinin mana bedelinin azalması ile beraber çok uzaklardan rakibinin canını önemli ölçüde azaltan Illaoi’ler göreceğiz. Özellikle ARAM oynarken karşısına Illaoi gelen oyuncular kabuk zayıflatmasını kaldırmak için büyük çaba sarf ediyordu. Onlar için de güzel bir haberimiz var. Artık takım arkadaşlarınız da dokunaçları keserek sizi kabuk zayıflatmasından kurtarabilecek.

 

 

Dünkü EU LCS karşılaşmalarında Kog’Maw’ın FNC Rekkles tarafından oynandığı maç izlemeye değerdi.

 

Alt koridorda ise güvenilir destek Alistar için W-Q kombosunu yapmak oldukça kolaylaştı. Profesyonel sahnede bile “I am Alistar, I am helping” sözünün doğmasına neden olacak kadar çok hata yapıldığı göz önüne alındığında herkese yarayan bir değişiklik olacak gibi duruyor. Nişancısını hayatta tutma konusunda en başarılı desteklerden biri olan Alistar’ın can yenileme kaynağı Savaş Narası’nın mana bedeli ve bekleme süresi artışı ise şampiyon için büyük bir darbe. Bir diğer orta/alt koridor şampiyonu Corki ise artık Fosfor Bombası’yla rakibin canını daha az yakarken, Füze Salvosu’nun doldurma süresinin artmasıyla da rakiplerini eskisi kadar sık dürtemeyecek. Orta ve alt koridordaki bu başarısından sonra maalesef Corki’nin kanatlarının biraz kırpılması gerekiyordu. Bu yamanın asıl yıldızı Draktharr’ın Gece Kılıcı desek de gizli kalmış bir yıldız var ki kimse ondan bu performansı beklemiyordu: Kog’ Maw. Şu an hem saldırı hızı pasifinin Biyo-Büyü Salvosu’na aktarılmasıyla hem de Guinsoo ve Runaan’ın kendisine verdiği inanılmaz avantajlarla beraber 6.3 Yaması’nın çıktığı günden beri tüm lig seviyelerinde %55.8 ile en çok kazanma oranına sahip şampiyon olmasının yanı sıra dün EU LCS’e de damgasını vurdu.

EJDERHA

Hangimiz eski, güzel Ejderha dansını özlemedik ki? Son değişikliklerle beraber Ejderha savaşları oldukça azalmıştı. Sadece oyunun uzaması durumunda rakibin 5 yüke ulaşmasını engellemek için yapılan savaşlar da oyun süresinin azalması ile beraber neredeyse yok olma sınırına gelmişti. Bu yeni değişikliklerle beraber artık takımlar için Ejderha eski önemine kavuşacak gibi duruyor. İkinci güçlendirme ile gelen kuleleri iki saniye boyunca yakma özelliği, kuşatmalarda büyük avantaj sağlayacak. Eskiden sağlam koridor temizleme özellikleri olan takımlar, kuşatmalarda karşı takıma her minyon dalgasında kuleye sadece 1-2 saldırı yapma imkanı tanıyordu. Bu da kulenin alınma süresini uzatıyor ve öndeki takımların avantajını büyütmesini zorlaştırıyordu. Bu yeni özellik sayesinde artık az sayıda saldırı bile kuleye büyük hasar verebilecek. Tüm minyonları püskürtmesine rağmen kulesinin gözleri önünde cayır cayır yandığını gören takımlar için ise üzücü bir durum. Bir diğer yenilik ise dördüncü güçlendirmenin kulelerden alınan hasarı azaltması. Merkez kulelerin hasarını hafife alan takımların yaptığı kule altı savaşlarında savunan takım adeta 6 kişi oluyordu. Dördüncü Ejderha güçlendirmesi sayesinde henüz kule tanklayan nişancılar görmeyecek olsak da kule altında savaşmaktan korkmayan takımların sayısının artacağı bir gerçek.

kaynak: LolEspor

Bir Cevap Yazın