Gangplank Geri Dönüyor

05 Ağustos 2015 yazar: Serkan Levent
Gangplank Geri Dönüyor
League of Legends
0

Geçtiğimiz hafta yapılan güncelleme ile birlikte öldürülen Gangplank geri dönüyor. Her ne kadar şuan ki metada pek de yeri olmasa da sevilen şampiyonlar arasında yer alan karakter, bugünlerde yaşadığı popülarite ile birlikte oldukça tercih edilecek gibi duruyor.

Pasif – Ateşle İmtihan

Birkaç saniyede bir, Gangplank’in yapacağı bir sonraki normal saldırı hedefi tutuşturup ona zaman içinde fazladan gerçek hasar verirken; kendisine ise kısa süreli hareket hızı artışı sağlar. Bir Barut Fıçısı’nı yok etmek, Ateşle İmtihan’ı anında yeniler.

Koridorda

Gangplank Runeterra’da kötü yürekli, gözünü cinayet bürümüş bir korsan kaptanı olsa da, oyun içinde tam bir fırsatçı. Sık sık karakterlerin güçlü oldukları aralıklara gönderme yapıyoruz ve Gangplank’in güncellenen oynanışı bu aralıklardan olabildiğince fazla yararlananları ödüllendiriyor. Pasifi, zaman içinde verdiği gerçek hasarla karşılıklı dövüşlerde bordalayan bir gemi gibi ağır vuruyor ve rakibin can çubuğundan koca koca parçalar götürüyor. Verdiği hız artışı da yanına eklenince, Gangplank’in teke tek çatışmalara dalıp, tonla hasar verip aynı hızla çıkma potansiyeli artıyor.

Pasifi, karşılıklı dövüşlerde bordalayan bir gemi gibi ağır vuruyor.

Barut Fıçısı oyununu doğru öğrenmek, hem Gangplank hem de rakipleri için büyük önem taşıyor. Gangplank’in menzili diğer yakın dövüşçülere oranla daha uzun ve zincirleme barut fıçısı patlamalarıyla çok büyük toplu hasar verme potansiyeli var. Burada anahtar kelime: potansiyel.

Gangplank, fıçısına son vuruşu yapabilirse fıçı patlayarak büyük miktarda alan etkili hasar veriyor. Ama daha da önemlisi, pasifini sıfırlıyor. Becerikli Gangplank oyuncuları, planlı baskın ve çatışmalardan önce fıçı yerleştirerek toplu hasarlarını en üst düzeye çıkarabilir. Ancak dikkatli karşı hamlelerde bulunan rakip şampiyonlar son vuruşu kendileri yaparak fıçıyı etkisiz hale getirebilir ve böylece Gangplank’i yaratacağı patlamadan ve yanarlı dönerli hasardan mahrum bırakabilir.

Takım Çatışmaları

Oynanış güncellemeleri, Gangplank’in bunun için sihirdar büyüsü kullanmak zorunda kalmadan haritanın öbür ucundaki bir takım çatışmasına katılarak anlamlı bir katkıda bulunabilmesini sağladığı için, onun ayrık ittirici bir şampiyon olarak yerini sağlamlaştırıyor.

GP ayrık ittirme yaparken çevresini, kendisini kovalayanların önünü kesen atılma ya da dönme gibi yetenekleri olan Shen veya Tryndamere gibi şampiyonlara göre daha iyi gözetmeli. Narenciyeleri onu tek hedefli kitle kontrol etkilerinden büyük ölçüde korusa da, pasifini sıfırlamak için fırsat gözetmezse ara kapatabilen rakiplerden ultisini kullanmadan kaçması güç.

Ayrık ittirmenin zayıf kalacağı ve en güçlü seçeneğin takım çatışmasına girmek olduğu durumlarda Gangplank, stratejik planlama yapmanın ve Barut Fıçılarını dikkatle yerleştirmenin faydasını görür. İskorbüte Çare çoğu durumda onun ön safları yarıp, kritik hasar verecek durumdaki bir Çakaralmaz ile arkadaki kof şampiyonlara dalmasını sağlayabilir.

Yapılandırmasına bağlı olarak Gangplank, W’su ile hasar ve kitle kontrol tanklayabilir ya da Çakaralmaz’la yapacağı kritik vuruşlar ve devamlı yakın menzilli hasarı ile rakiplerini kalbura çevirebilir.

Yapılandırmasına bağlı olarak Gangplank, W’su ile hasar ve kitle kontrol tanklayabilir ya da Çakaralmaz’la yapacağı kritik vuruşlar ve devamlı yakın menzilli hasarı ile rakiplerini kalbura çevirebilir. Gümüş Yılan sikkelerini kullanarak Top Salvosu’nu da geliştirebildiğini unutmamak gerek. Seçeceğiniz geliştirmelere bağlı olarak GP arkadaşlarının kaçmasına yardımcı olabilir, rakip takımı dağıtabilir ya da hasarını korunmasız bir hedefe odaklayabilir. Güçlendirmeler biriktiği için, oyun yeteri kadar uzarsa üçünü de çıkmanız bile mümkün olabilir.

İçeriden Bilgiler

Yazan: Statikk

Gangplank’i oynamak zaten eğlenceliydi, ancak ustalaşması pek de uğraştırıcı değildi. Ayrıca rakiplerine ilginç karşı hamle olanakları sunmuyordu.

Çakaralmaz’la altın biriktirmek, İskorbüte Çare’nin zamanlamasını ayarlamak ya da Top Salvosu’nu (eski adıyla Top Sırası) doğru yerleştirmek dışında, Gangplank’in zaman içinde üstünde ustalaşılabilecek özel bir yanı yoktu. Ona verebileceğimiz yeni oyuncakları düşünürken, zaten var olan en eğlenceli yönlerine odaklanmaya karar verdik. Dönüp dolaşıp aynı konuya geliyorduk: Statikk Hançer ve Vahşi Hidra gibi eşyalar alıp, tek Çakaralmaz’la birden fazla rakibi yağmalayabilmek. Bu güncellemeyle hem bunu, hem çok daha fazlasını yapabilmesi için Gangplank’e patlayıcı dolu fıçılar verdik. Bir sürü fıçıyı zincirleme patlatıp rakipleri daha ne olduğunu bile anlamadan ortadan kaldırmak gibisi yok.

Bir sürü fıçıyı zincirleme patlatıp rakipleri daha ne olduğunu bile anlamadan ortadan kaldırmak gibisi yok.

Oyuna yeni bir mekanik eklediğimizde; bunu, kullanacak şampiyon kadar rakipleri için de eğlenceli kılmaya çalışıyoruz. Gangplank bu patlayıcı varilleri ne kadar sinsice ve zekice kullanırsa kullansın, rakiplerin de onlarla etkileşime girebilmesini ve hatta yeri geldiğinde Gangplank’i kendi oyununda yenebilmesini istedik. Böylece Gangplank ne zaman patlayıcı bir varil bıraksa, rakiplerinin de onu etkisiz hale getirme şansı olacak ve fıçılar oyuna bomba gibi de düşebilecek, fos da çıkabilecek,

Özetle; Gangplank’in sevdiğimiz yönlerinin çoğu değişmedi, ama bazıları gelişti (örneğin Top Salvosu, artık gerçek anlamıyla geliştirilebiliyor) ve artık eskisinden daha da tehlikeli.

Bir Cevap Yazın