2016 Sezon Öncesi Dönemine Ait Notlar

04 Kasım 2015 yazar: Serkan Levent
2016 Sezon Öncesi Dönemine Ait Notlar
League of Legends
0

2016 Sezon Öncesi Dönemi’ne hoş geldiniz. Dünya Şampiyonası Finali bu kadar yakınken dikkatleri çok fazla dağıtmak istemiyoruz; ancak yakında açık betaya gelecek çok sayıda değişikliği göz önünde bulundurursak, bu sezon öncesi dönemdeki oynanış hedeflerimizi önceden paylaşmakta fayda gördük. Dünya Şampiyonası’ndan sonra, Riot’taki diğer ekiplerden pek çok haber alacaksınız ve bu haberler yalnızca oynanışı değil, çok daha fazlasını kapsayacak!

 

Sezon hedeflerimizden bahsedelim!

Çalışmalarımızın ilk işaretleri 5.13 Yaması’ndaki yetenek gücü eşyaları değişiklikleri ve 5.16 Yaması’ndaki Ezergeçerler güncellemesinde dikkatinizi çekmiş olabilir; ancak 2016 için hedefimiz, her bir League of Legends oyununun özgün bir his uyandırmasını sağlamak. Seçtiğiniz farklı şampiyonların güçlerinden tutun da savaşa çıktığınız eşyalara ve seçtiğiniz kabiliyetlere kadar, verdiğiniz her kararın bir ağırlığının olmasını ve bu kararların her oyunun sonucunu doğrudan etkilemesini istiyoruz.

Bunlarla birlikte, bu sezon dönemde odaklandığımız başlıklar şu şekilde:

 

Nişancıların Güncellenmesi

Nişancılar, yıllardan bu yana kendi aralarında anlamlı farklardan yoksun durumdaydı. Kimlikleri genelde tek bir amaca yönelik şekillenmişti: uzaktan çok ama çok fazla hasar vermeye. Sadece bir tek rekabet unsuruyla (yani hasarla) değerlendirme yapılan bu tür durumlarda; gerçek anlamda kadro derinliği olmamasına rağmen, gayet bariz bir güç düzeyiyle karşıya kalabiliyoruz.

Burada amacımız; Ezergeçerler güncellemesinde yaptığımız gibi, benzer stratejik konumlarda yer alan bir grup şampiyonu alıp (bu örnek özelinde Corki, Miss Fortune, Graves, Caitlyn, Kog’Maw ve Quinn olmak üzere altı nişancı) onlara biraz daha özgünlük katmak. Bunu iki açıdan gerçekleştiriyoruz: Nişancının oynayış şekli ve takımın söz konusu nişancıyla oynayış şekli üzerinden. Önce nişancının oynayış şeklini ele alalım. Nişancılar normal saldırılarına çok fazla ağırlık verdiği için, her bir şampiyonun farklı bir duygu oluşturmasını istiyoruz. Pompalıyı mızrak savaşına getirmek iyi bir fikir mi acaba? Belki de öyle! Takımın nişancıyla oynayış şekline gelince; bu konuda, nişancıların sunduğu imkân yelpazesini olabildiğince genişletmek istiyoruz. Nasıl ki haritanın her yerinde sersemletme imkânı için Ashe’i, hız için Sivir’i veya bomba kombo için Miss Fortune’u tercih ediyorsanız; takım oluştururken çok daha çeşitli yaklaşımlar ortaya çıkarabilmenizi istiyoruz.

Nişancı Eşyaları

Nişancı eşyalarında, tıpkı yetenek gücü ve Ezergeçer eşyalarında yaptığımız gibi, güncellenen nişancılara eşlik edecek köklü değişikliklere gidiyoruz.

Yetenek gücü eşyalarını ilk elden geçirdiğimiz sırada, hem kırılgan şampiyonları temizleyen hem de savaş alanını kontrol eden büyücülere daha fazla fırsat sunma isteğiyle hareket etmiştik. Ancak saldırı gücü eşyaları söz konusu olunca işler biraz farklı yürüyor. Nişancıların her zaman en fazla hasar vermelerini sağlayacak eşyalara odaklandığının farkındayız. Bu yüzden de kiminle (ya da neyle) savaşmak istediğinize ve bu seçiminiz sonucunda takımınıza nasıl katkıda bulunacağınıza bağlı olarak daha fazla seçenek sunuyoruz. Yani ister yalnız silahşor olun ister yetenek setine güvenen bir oyuncu ya da kuleleri yerle bir eden kuşatma makinesi, size doğru hedefin üstesinden gelmenizi sağlayacak doğru eşyalar sağlayacağız.

Anahtar Kabiliyetler

Kabiliyet sistemini minik farklar ortaya çıkaran iyileştirmeler yerine; belli konulara yoğunlaşan ve hatırı sayılır etkiye sahip seçimler sunacak şekilde güncelliyoruz. Her kabiliyet ağacında üçer kademe bulunacak. Puan verdiğiniz her ardışık kademede bazı nitelikler seçebilecek ve üç kabiliyet arasından seçim yapabileceksiniz (sadece birini seçebileceksiniz tabii!). 1. kademe kabiliyetler kısmi faydalar getirecek (ama oyun değiştirecek kadar etkili olmayacaklar), 2. kademeler hatırı sayılır güç içerecek; ama “anahtar kabiliyetler” adını verdiğimiz 3. kademe kabiliyetler, oyun tarzınızı gerçek anlamda geliştirecek nitelikte olacak. Bu konuda hâlâ deneyler yürütüyoruz; ancak hasar veren yeteneklerinizin, ilave SG ve YG değerlerinin bir kısmıyla rakip üzerinde zamana bağlı kanama etkisi de yaratmasını sağlayan bir kabiliyet, bahsettiğimiz anahtar kabiliyetlere örnek sayılabilir. Rakibinize büyük miktarda hasar verdiğinizde hareket hızı takviyesi kazanmanızı sağlayan bir kabiliyet de yine başka bir örnek olarak düşünülebilir.

Gücü verdiğiniz kararlarla iç içe geçirmemiz sayesinde, her oyunda seçtiğiniz kabiliyetlerin oynayış şeklinizi etkilemesini bekliyor ve LoL’deki çoğu şampiyona birden fazla kabiliyet yapısı sunabilmek istiyoruz.

Görüş ve Destek Eşyaları

İki sezon önce Keşiftaşlarını, ziynetleri ve totem sınırlamasını oyuna getirerek görüş sisteminde köklü bir değişikliğe gitmiştik. Bu sezon totemseverler için daha fazla seçenek ekliyoruz (ayrıca, sizi saygıyla selamlıyoruz). Görüş konusunda iki hedefimiz var: Öncelikle, görüş hakimiyetini bir ekip işi haline getirmek istiyoruz. İkincisi, görüşü geçmişe göre daha dinamik bir hale getirmek istiyoruz.

İlk hedefimize ulaşmak adına herkes için bedelsiz ziynet güçlendirmelerinin yanı sıra, 2. aşama destek eşyalarını güçlü 3. aşama aktif eşyalara yükseltme seçeneği ya da çanta yuvalarında verim sağlayan Keşiftaşı güçlendirmeleri sunmak gibi adımlar atıyoruz.

İkinci hedefimiz ise, Görünmez Totemleri dükkândan kaldırmak. Böylece, takımlar gerek duydukları görüş hakimiyetini sağlamak için pembe (ve mavi ziynet!) totemlerine daha fazla bel bağlayacak. Ama bu değişikliğe karşın, ortadan kalkan totemlerin “artıklarını” görmenizi sağlayan yeni bir özellik de getiriyoruz. Öbür tarafa göçen totemlerin cesetlerini görerek hem kendinizin hem de rakibinizin görüş sağlama alışkanlıklarını daha iyi değerlendirebileceksiniz.

Başlangıç Eşyaları

Sezon öncesi dönemde çeşitliliği arttırma hedefimiz doğrultusunda, başlangıç eşyalarına da el atmaya karar verdik. Bütün League of Legends oyunları için standart başlangıç eşyaları olması, bu eşyaların bazı şampiyonlara diğerlerine göre (çok çok az da olsa) daha fazla fayda sağlamasına yol açıyor. Bu sezon öncesi dönemde farklı bir yaklaşım benimsiyor ve siz oyunculara daha net başlangıç “yolları” sunmayı hedefliyoruz. Bu sayede genelde güçlü olduğu kabul edilen başlangıçlar yerine, kendi oyun tarzınızı belirginleştirecek gerçek seçimler yapabileceksiniz. Bu değişikliklerin iki eşya setinde yansıma bulduğunu göreceksiniz: başlangıçta güç veren eşyalarda ve hayatta kalmayı sağlayan eşyalarda.

Söze, koridora taşıdığınız eşyalardan başlayalım. Doran’ın setini (kılıcını, yüzüğünü ve kalkanını) ihtiyaç duyduğunuz bütün kaba istatistikleri sağlayan bir “genel” grup şeklinde kullanıyoruz. Buradan yola çıkarak; Doran’ın Kılıcı’ndan daha az savunma niteliği kazandırsa da, belli bir miktar minyon biçtiğinizde ilave altın kazandıran hafif bir Saldırı Gücü eşyası olan Tırpan gibi birkaç yaklaşımla, seçeneklerinizi genişletmek istedik.

Kaynak idaresini sağlayan eşyalara gelince; işe can ve mana iksirlerinden başladık. Can iksirlerinin bedeli artıyor ve böylelikle sadece oyunun ilk anlarında kaynak idaresi için biraz desteğe muhtaç olanların alacağı bir seçenek haline geliyorlar. Uzun vadeli can idaresini yeniden doldurulabilir iksirlere (ve güçlendirmelerine) bağladık ki iksirlerin kimlikleri iyice pekişsin (çünkü önceden hayatta kalma setleri hem mataralar hem de iksirlerle kuruluyordu). Öte yandan, mana iksirleri kaldırılıyor. Mana iksirlerini kaldırma kararımız, başlangıç eşyalarıyla ilgili genel felsefemize dayanıyor. 100 mana, bazı şampiyonlara diğerlerine göre daha fazla fayda sağlıyor ve mana iksirleri bir anda sıradan bir eşyadan, bedel açısından olağanüstü bir yatırıma dönüşebiliyor. Mana iksirlerini kaldırarak bir yandan şampiyonların yetenek bedellerini mana yenileme niteliğiyle daha iyi dengelerken, bir yandan da LoL’ün kaynak idaresini düzenlememiz kolaylaşıyor.

Vadi’nin Alameti

Üst koridora giden oyuncuların, fethedecek bir Ejderha olmayınca, bazen kendilerini tecrit edilmiş hissettiğini bilmeyen yok. Kuzey tarafa biraz daha hareket katıp üst koridordaki oyuncuların takımlarıyla 15’inci dakikadan önce daha fazla etkileşime geçebilmesi için, haritayı ters yüz ediverip geçmek dışında yollar keşfetmeye çalışıyoruz.

Ayrıntıları hâlâ kesinleşmemiş olsa da, oyunun erken safhalarında Sihirdar Vadisi’nde yeni bir şey görmeye hazırlıklı olun. Bunu kestiğinizde, oyunun başlarında koridor ilerletmeye yönelik, tek hedefli bir güçlendirme kazanacaksınız.

 


 

Toparlayacak Olursak…

Hazırladığımız birkaç değişiklik daha var ama bu sezon öncesi dönem için oynanış adına en büyük planlarımız yukarıdakiler diyebiliriz. Bununla birlikte, tabii ki sözü bu kadarla kestirip atmayacağız. Her zamanki gibi, kaydettiğimiz ilerlemeleri ve uzun vadeli vizyonumuzu sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu yüzden, sezon öncesi dönem ve 2016 Sezonu hakkında daha fazla bilgi için Dünya Şampiyonası Finali’nin ardından gözünüzü dört açın!

kaynak: League of Legends

Bir Cevap Yazın