2015 Dünya Şampiyonası Formatı Hakkında Açıklama

20 Ağustos 2015 yazar: Serkan Levent
2015 Dünya Şampiyonası Formatı Hakkında Açıklama
League of Legends
0

Takımların 2015 Dünya Turnuvası’na çıkmalarına çeyrek kala, turnuva yapısına kapsamlı şekilde Riot Games tarafından açıklama yapıldı. Bu makalede, 2015 Dünya Şampiyonası formatını özetleyecek ve turnuvanın ana aşamasında takımların yerleşimlerini belirleme süreçleri yer alıyor.

Dünya Şampiyonası Formatı

Dünya Şampiyonası mekânları duyurumuzda da belirtildiği gibi 2015 Dünya Şampiyonası; grup aşaması, çeyrek finaller, yarı finaller ve Dünya Şampiyonası Finali’nden oluşacak.

Turnuva iki aşamada gerçekleştirilecek:

Grup Aşaması

16 takım, iki hafta boyunca kendi grubundaki tüm rakipleriyle ikişer defa karşılaşacak. Grup aşamasında, dörder takımın yer aldığı dört grup bulunacak. Her grupta oynanacak toplam 12 karşılaşmanın yanı sıra, olası beraberlik bozma karşılaşmalarını izleyeceğiz. Takımlar, bölgesel finallerde aldıkları derecelere bağlı olarak torbalara yerleşecek; gruplar, canlı yayınlanacak bir kurayla bu torbalardan belirlenecek. Bu Grup aşaması formatı, 2014’te kullanılanın aynısı.

Eleme Aşaması

Grup aşamasının ardından sekiz takım eleme aşamasına yükselecek ve bu defa seriler beş maç üzerinden oynanacak. Eleme aşaması; çeyrek finaller, yarı finaller ve Dünya Şampiyonası Finali’nden oluşacak.

2015’teki Değişiklikler

2015 Dünya Şampiyonası’nı planlarken turnuvanın genel yapısında birkaç iyileştirme yapmaya karar verdik. Takımların gruplara dağılımını daha da şeffaflaştırmak adına, Grup Kuralarını canlı yayında gerçekleştireceğiz.

Eleme aşamasında daha uygun gördüğü bir rakiple eşleşmek adına, takımları bazen Grup aşamasında karşılaşma kaybetmeye yöneltebildiği için, grup aşamasından eleme aşamasına geçiş yönteminden yüzde yüz memnun değildik. Bu nedenle çeyrek finallerde, grup birincisi takımlar grup ikincisi takımlarla kura sonucu eşleşecek.

Grup Kurası ile ilgili daha fazla ayrıntıyı Eylül ayında paylaşacağız. Yine de bunun 2015 Dünya Şampiyonası açısından ne anlama geleceğini öğrenmek isteyenleri biraz daha bilgiye doyuralım.

Grup Kuraları

2015 Dünya Şampiyonası’nın başlangıcında, takımları A, B, C ve D şeklinde dört ayrı gruba ayırmak amacıyla aşağıdaki şemaya bağlı kalarak bir kura düzenlenecek.

Grup Eşleşmeleri

Genel anlamda 2015 Dünya Şampiyonası’nın eşleşme yapısı, 2014 Dünya Şampiyonası ile neredeyse aynı. Bu yılın tek istisnası, Uluslararası Wild Card (IWC) Bölgelerine Göre Yerleştirme esası.

  1. Torba; Çin, Avrupa, Kore ve Kuzey Amerika’nın birincilerinden oluşacak. 2. Torba; Çin ve Kore ikinci ve üçüncülerinin yanı sıra, iki LMS temsilcisi ve Kuzey Amerika ile Avrupa ikincilerinden oluşacak. 3. Torba;  Kuzey Amerika ve Avrupa üçüncüleri ile Uluslararası Wild Card Elemeleri’nin iki galibini barındıracak. Dört grubun her biri, 1. Torba’dan bir, 2. Torba’dan iki ve 3. Torba’dan bir takım içerecek.

Kura Yöntemi

Bölgeler arası mücadelenin en yüksek seviyeye çıkarılması adına geçtiğimiz yıla benzer şekilde, 2015 Dünya Şampiyonası grup kurasında tek vazgeçilmez kural bulunuyor:

  • Her grupta bir bölgeden sadece bir takım bulunabilir

Grup kurası yayınında, bir torbada takım kalmayana kadar kura çekilecek ve çıkan takımlar sırayla gruplara yerleştirilecek. Bununla birlikte kurada çekilen bir takım, yukarıdaki kural gereği ilk uygun gruba yerleştirilemeyecek olursa bir sonraki ilk uygun gruba yerleştirilecek.

Örneğin; kura sırasında dokuzuncu sırada LCK’den bir takım çekilirse ve hem A Grubu hem de B Grubu’nda LCK’den birer takım varsa söz konusu LCK takımı, uygun olan ilk diğer gruba yerleştirilecek (C Grubu gibi).

Geçersiz kura sonuçlarının önüne geçmek için ek kurallar da uygulanacak ama grup kurasının bütün diğer teknik ayrıntılarını kura yayınından kısa süre önce paylaşacağız.

Eleme Aşamasında Eşleşmeler

Daha önce takımlar, grup aşamasında aldıkları sıraya bağlı olarak önceden belirlenmiş eşleşmelere göre  karşılaşıyordu; ancak bu yıl takımların çeyrek final eşleşmeleri gelişigüzel belirlenecek. Bu yönteme başvuruyoruz, çünkü takımları gruplarından birinci çıkmak için ellerinden gelen en iyi oyunları çıkarmaya teşvik etmek istiyoruz. Eleme Aşaması turnuva tablosu, Grup aşamasının tamamlandığı günün hemen ertesi günü, canlı yayınlanacak bir kurayla belirlenecek.

2015 Dünya Şampiyonası Çeyrek Final eşleşmeleri iki temel kurala göre belirlenecek:

  • Grup birincileri, grup ikincileriyle eşleşmeli
  • Aynı gruptan iki takım tablonun aynı yarısında yer alamaz

İlk kuralla, grup aşamasını daha iyi sonuçlar alarak bitiren takımları ödüllendirmeyi; ikinci kuralla, final öncesinde grup aşaması rövanşlarının ortaya çıkmasını önlemeyi hedefliyoruz.

Eleme Torbaları ve Yöntem

Çeyrek final eşleşmelerini iki torbadan belirleyeceğiz: grup birincileri (A1, B1, C1, D1) ve grup ikincileri (A2, B2, C2, D2). Eşleşmeler aşağıdaki gibi belirlenecek:

Öncelikle bütün grup birincileri arasında kura çekilecek ve çıkan takımlar sırayla turnuva tablosunda yukarıdan aşağı sıralanacak.

Örneğin; ilk çekilen takım B1, ikinci çekilen takım A1 olsun. B1 en üstteki eşleşmeye yerleştirilirken, A1  ikinci eşleşmeye yerleştirilecek ve bu şekilde devam edilecek.

Ardından bütün grup ikincileri arasından kura çekilecek. Grup ikincileri arasından kura çekilirken aynı gruptan gelen hiçbir takımın tablonun aynı yarısında yer alamayacağını hatırlatmakta fayda var. Kurada çekilen bir takım, ilk uygun eşleşmeye yerleştirilemezse otomatikman uygun olan bir sonraki eşleşmeye yerleştirilecek.

Örneğin, yukarıdaki şemada A2 grup ikincileri arasından çekildiğinde uygun olan ilk boşluğa yerleşmek zorunda kalır (C1’in karşısına). Ardından C2 çekildiğinde uygun olan ilk boşluk burada olduğu için B1’in karşısına yerleşir, vs.

Eleme aşamasının devamında, çeyrek finallerden çıkan takımlar turnuva tablosuna göre rakipleriyle eşleşecek.

Sonuç

Heyecan dolu bir 2015 Dünya Şampiyonası bizi bekliyor. 2015 Dünya Şampiyonası’nda hangi takımların yer alacağını merak ediyorsanız Lolespor’u takip etmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın