2015 Dünya Şampiyonası: Bölgelere Göre Yerleştirme

10 Haziran 2015 yazar: Serkan Levent
2015 Dünya Şampiyonası: Bölgelere Göre Yerleştirme
League of Legends
0

2015 Dünya Şampiyonası için hazırlıkların başlamasıyla, şampiyonaya katılacak takımların bölgelere göre nasıl yerleştirileceğini açıklama vakti geldi. Şampiyonanın bölgelere göre yerleştirme sistemi, bu sefer geçen seneki turnuvaya göre biraz farklı; nelerin değiştiğini ise aşağıda görebilirsiniz:

2015 Dünya Şampiyonası Bölgesel Yerleştirme tablosu

Yerleştirme sisteminde değişen ne oldu?

Bölgelere göre yerleştirme sisteminde Uzakdoğu Asya ve Tayvan haricinde 2014 Şampiyonası’na kıyasla değişen çok fazla bir şey yok aslında.

GÜNEYDOĞU ASYA: GPL VE LMS

2014 senesinde, GPL liginde hem Tayvan hem de Uzakdoğu Asya’nın en iyi takımları yer alıyordu. GPL liginin geçen sene yeniden yapılandırıldıktan sonra LMS (Tayvan, Hong Kong ve Makau’yu temsilen Güneydoğu Asya bölgesi) ve şimdiki GPL (Uzakdoğu Asya’yı temsilen) olarak ikiye ayrılmasıyla LMS için iki takımlık yer ayrıldı; GPL ise Dünya Şampiyonası’nda mücadele etme şansı için Uluslararası Wild Card Elemeleri’nden geçecek.

Geçmiş ve şimdiki performansı göz önüne alındığında, LMS için daha önceden GPL aracılığıyla ve bileğinin hakkıyla kazandığı iki takımlık yerleştirmenin yerinde olduğu düşünüldü. Diğer yandan, yeni GPL ligi de dünyanın diğer büyüyen bölgeleriyle birlikte Dünya Şampiyonası’na katılma şansı için mücadele etmeyi hak ediyor.

ULUSLARARASI WİLD CARD BÖLGELERİ VE ELEMELER

LoL’ün en yeni iki ligi, Uzakdoğu Asya’dan GPL ve Japonya’dan LJL, Dünya Şampiyonası’na katılmak için bu sene diğer Uluslararası Wild Card (IWC) bölgelerinden gelen takımlarla birlikte mücadele edecek. Güneydoğu Asya ve Japonya’ya IWC Elemeleri’nde Okyanusya, Latin Amerika, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Türkiye ve Brezilya eşlik edecek. Her IWC bölgesi en iyi takımını gönderecek, bu takımlar iki ayrı eleme turnuvasında mücadele edecek ve her turnuvanın galibi 2015 Dünya Şampiyonası’nda yer alma hakkı kazanacak:

  • 1. Eleme Grubu: Bağımsız Devletler Topluluğu, Brezilya ve Latin Amerika
  • 2. Eleme Grubu: Güneydoğu Asya, Türkiye, Japonya ve Okyanusya

IWC Eleme turnuvalarından ilki Şili’de düzenlenecek, ikinci IWC Eleme turnuvası ise Türkiye’de oynanacak.

Dünya Şampiyonası yaklaştıkça Grup Kura Çekilişi hakkında daha fazla bilgi açıklanacak, ayrıca 2015 Dünya Şampiyonası’na katılma ihtimali olan takımların kendi bölgelerinde kaydettikleri gelişmeleri de yakından takip ediyor olacağız. Galibinin Avrupa’da belirleneceği 2015 Dünya Şampiyonası hakkında haber ve detaylar ile karşınızda olmaya devam edeceğiz.

kaynak: League of Legends Türkiye

Bir Cevap Yazın